პროფესიული უნარების ტესტები 2018 წელი

პროექტი

გაკვეთილის მთავარი თემა
მარტივი და რთული პროცენტი
სწავლების საფეხური
საშუალო საფეხური  მე-  10 კლასი
მოსწავლეთა პროფილი
10  მოსწავლე
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა

მოსწავლეები შეძლებენ:ინფორმაციის მოძიებას, ორგანიზებას   და კავშირების დადგენას შესწავლილ მასალასთან . 
   მოსწავლეებს განუვითარდებათმსჯელობის,ანალიზის კრიტიკული აზროვნების და შეფასების უნარი
გაკვეთილის მიზნები
ასრულებს გამოთვლებს და ადარებს ორ მარტივად/რთულად დარიცხულ საპროცენტო განაკვეთს, სხვადასხვაგვარ ფასდაკლებას, დაბეგვრას; მსჯელობს მათ შორის შორის განსხვავებაზე;
გაკვეთილის შედეგები
მოსწავლეებმა იციან რიცხვის პროცენტის გამოთვლა. აგრეთვე იციან მარტივი და რთული პროცენტის გამოთვლა . მოსწავლეებს პროექტზე მუშაობის დროს მიეცათ დავალებად ახალციხეში არსებულ ბანკებში გაერკვიათ ვადიან ანაბარზე შეტნილი თანხის რამდენი პროცენტი არის დანარიცხი წლის ბოლოს მარტივი და რთული პროცენტით. მოსწვლეები შეძლებენ ამოცანების ამოხსნას და მარტივი და რთული პროცენტების გამოთვლას.  მიღებული შედეგების საფუძველზე  გააკეთებენ დასკვნას


წინარე  ცოდნა
მოსწავლეებმა იციან რიცხვის პროცენტის გამოთვლა. აგრეთვე იციან მარტივი და რთული პროცენტის გამოთვლა . მოსწავლეებს პროექტზე მუშაობის დროს მიეცათ დავალებად ახალციხეში არსებულ ბანკებში გაერკვიათ ვადიან ანაბარზე შეტნილი თანხის რამდენი პროცენტი არის დანარიცხი წლის ბოლოს მარტივი და რთული პროცენტით.
მოსწავლეთა ორგანიზება
ჯგუფური
შეფასებ
მასწავლებელი აკეთებს ზეპირი პრეზენტაციის  განმსაზღვრელ შეფასებას. დისკუსიის და ჯგუფური მუშაობის განმავითარებელ შეფასებას.
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
1.სახელმძღვანელო: მათემატიკა ( გოგიშვილი, ვეფხვაძე), კომპიუტერი, პროექტორი, მარკერი ,
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
საორგანიზაციო საკითხები –2წუთი
მოსწავლეები სხედან ნახევარწრიულად , საკუთარი ინტერესებისა და სურვილების გათვალისწინებით.
ფაზაგამოწვევა:
აქტივობა 3 წუთი
მასწავლებელი მოსწავლეებს შეახსენებს თუ როგორ გამოითვლება მარტივი და რთული პროცენტი



 
 ფაზა -ცოდნის კონსტრუირება;
მოსწავლეები მოძიებული და დახარისხებული ინფორმაციის საფუძველზე  ემზადებიან პრეზენტაციისათვის
მოსწავლეები ზემოთ მოცემულ თითოეულ საკითხზე აკეთებენ ჯერ ინდივიდუალურ და  შემდეგ ჯგუფურ  პრეზენტაციას.                   












                                                                                                      

მოსწავლეთა შეფასება კომენტირება 2წთ
გაკვეთილის შეჯამება  -2წთ
                                            მასწავლებლის  თვითშეფასება 

ძლიერი მხარე
სუსტი მხარე
მოსწავლეები ძალიან აქტიურობდნენხალისით მუშაობდნენ მიცემულ დავალებაზე.
გამოყენებული იყო ისტ ტექნოლოგიები




მოსწავლეთა ურთიერთშეფასების რუბრიკა
რომელი პრეზენტაცია მოგეწონა ყველაზე მეტად?
რატომ  მოგეწონა?
რა  დაგამახსოვრდა  ამ პრეზენტაციიდან?



პროცენტი-ის სურათის შედეგი

Комментариев нет:

Отправить комментарий